Mindfulness jak zacząć?

Często dostaję pytania jak najlepiej zacząć i spróbować o co chodzi z uważnością. Mam pytania o książki jakie polecam i rodzaje kursów, bo jest ich sporo na polskim a co dopiero zagranicznym rynku.

Przeszłam różne etapy, bo w okresie, kiedy praktyka uważności zaczęła zmieniać moje życie i widziałam coraz więcej korzyści wpadłam w pułapkę neofity i naprawdę miałam wrażenie, że moi przyjaciele i znajomi otwierają lodówkę a tam ja opowiadająca o korzyściach płynących z mindfulness. To nie koniec – zdarzyło mi się sprezentować kurs bliskiej osobie – z pychą zakładając, że wiem czego potrzebuje ☺

Praktyka Uważności: Książki, Kursy i Codzienne Ćwiczenia

Dziś myślę, że każdy jest w jakimś innym punkcie i nie ma jednej drogi ani jednej kolejności jak zacząć mindfulness. To co ja polecam to sprawdzanie różnych form – na jakąś możemy być gotowi a na jakąś nie. 

To co jest jednak dla mnie absolutnie fundamentalne to doświadczanie praktyki mindfulness w określonych warunkach – z życzliwym i akceptującym towarzyszem-nauczycielem, który jest kilka kroków przed osobą zaczynającą i może wesprzeć, ale nigdy nie jest ekspertem od doświadczenia osoby praktykującej. Pomaga jedynie to doświadczenie rozpakować, pooglądać z różnych stron a czasem jakoś ułożyć. Taka praktyka może się odbyć na warsztatach czy jednorazowych spotkaniach osobistych lub online. Oczywiście najwięcej jej jest na kursach uważności. Warto też sprawdzić czy osoba prowadząca ma odpowiednie kompetencje do nauczania uważności. 

Można tez zacząć od czytania książek – tam oprócz wiedzy teoretycznej są często ćwiczenia, które można wykonywać samemu (z nagraniami). Chociaż to trochę jak z jazdą na rowerze czy pływaniem. Trudno nauczyć się z książek 😉

Można zacząć praktykowanie mindfulness od wykonywania czynności codziennego dnia UWAŻNIE. Uważnie w tym znaczeniu oznacza świadomie (np. wieszam pranie albo składam i jak patrzę to widzę ubrania, może czuję zapach?), bez oceniania i wikłania się w myśli (mogę zmysłami odbierać tę chwilę a mogę również rozwijać procesy myślowe – ja to chyba najczęściej robię, ile tej pracy jest w domu, naprawdę nikt mi nie pomaga itp.) . Dla wielu osób to nowość przełączanie takiego trybu w ciągu dnia na po prostu bycie z tym co jest. Wiele osób odkrywa, że nawet codzienne czynności wykonywane uważnie zyskują nową jakość. Plusem jest tez to, że nie musimy wtedy szukać dodatkowego czasu na praktykowanie uważności tylko zmieniając pewien tryb po prostu te same rzeczy robimy inaczej. Nieważne co ale ważne jak.  

Można zacząć praktykę ćwicząc uważne chodzenie. Jest wiele wersji tych ćwiczeń (wolno, szybko, w rytm oddechu) ale generalnie chodzi o zauważanie wrażeń fizycznych jakie powstają przy chodzeniu.

Uważność dla Ciebie: Wybierz Swoją Ścieżkę do Spokoju i Zrównoważenia

Dla rodziców częstym zaskoczeniem jest ćwiczenie, kiedy mamy uważnie słuchać nasze dziecko. Uważnie, czyli uruchamiany wszystkie zmysły i zauważamy myśli i oceny jakie nam się nasuwają i puszczamy je. Wtedy naprawdę dzieją się cuda, bo dziecko czuje, ze cała uwaga jest przy nim i przyjmujemy życzliwie wszystko co ma do powiedzenia. Na początku tego ćwiczenia warto nawet nie mówić – tylko słuchać i… słyszeć. 

Może też rozpocząć podróż z uważnością od pamiętania, żeby kilka razy dziennie przekierować uwagę na… oddech. Jest zawsze z nami więc niezależnie od okoliczności możemy to zrobić. Oczy mogą być zamknięte lub otwarte. Możesz siedzieć lub stać. Po prostu kilka świadomych wdechów i wydechów. Zauważasz, gdzie najmocniej czujesz wrażenia fizyczne i może od razu… pojawiają się myśli i oceny. Na nie zawsze możemy liczyć. W naszej praktyce to nie jest źle – po prostu chcemy to zauważyć i przekierować uwagę na oddech.

Osobiście jednak uważam, że najlepszą okazją do sprawdzenia jak ta uważność może zaistnieć w Twoim życiu jest przejście 8 tygodniowego kursu. Obecnie jest wiele dostępnych programów – jedne kładą większy nacisk na reedukację stresu, inne poza uważnością zawierają elementy współczucia (ang. compassion) a jeszcze inne są adaptowane do konkretnych grup np. programy dla rodziców – Rodzicielstwo z Uważnością i Współczuciem.

Zapraszam na konsultację przed jednym z najbliższych kursów.