Mindfulness szkolenie dla nauczycieli

W codziennym pędzie często zapominamy o zatrzymaniu się choć na chwilę i wsłuchaniu w swoje emocje. Nie zawsze umiemy je rozpoznać i sobie z nimi poradzić, dlatego z pomocą przychodzi trening uważności. To bardzo dobre rozwiązanie także dla nauczycieli, którzy każdego dnia mierzą się z szeregiem wyzwań. Pracują z młodymi osobami, często także z dziećmi, co wymaga odpowiedniego zaangażowania. Przyjrzyjmy się temu, czym cechuje się mindfulness dla nauczycieli i dlaczego warto postawić na takie szkolenie.

Mindfulness kurs dla nauczycieli

Kurs mindfulness dla nauczycieli to propozycja doskonała zarówno dla doświadczonych nauczycieli, jak i początkujących osób. Przed wyborem takiego szkolenia trzeba dowiedzieć się, na czym ono polega. Jest to cykl kilku spotkań, trwający zazwyczaj do 10 tygodni. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a pomiędzy nimi mamy za zadanie ćwiczyć z otrzymanymi nagraniami. Dlaczego kurs trwa tyle tygodni? Eksperci wskazują, że jest to wystarczający okres dla mózgu, aby wprowadzić nowe nawyki wspierające. Prawdopodobnie 8 tygodni wystarczy na to, aby dana czynność stała się naszym nawykiem. Osobista motywacja to bardzo ważna kwestia, która z pewnością ułatwia takie procesy. 

Czym cechuje się mindfulness dla nauczycieli? W trakcie takich sesji teoria jest łączona z praktyką. Otrzymujemy podręcznik, w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji, jednakże najważniejsza jest tutaj praktyka. Na sesjach mamy do czynienia z medytacją, nowymi praktykami i rozmowami nauczycielem i grupą. To istotne zwłaszcza na początku swojej przygody z mindfulness, dzięki czemu czujemy wsparcie ze strony ekspertów.

Trening uważności dla nauczycieli – zalety

Jakie zalety ma mindfulness dla nauczycieli? W efekcie możemy uzyskać więcej świadomości odnośnie własnych wzorców myślowych, przyzwyczajeń i nawyków. Kurs pozwala zauważać to, co się dzieje z naszym ciałem w trakcie odczuwania różnych emocji. Ćwiczenia w tym zakresie bardzo szybko przełożą się zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Dzięki regularnym ćwiczeniom widzimy, że przykładowo po trudnych rozmowach zaciskamy pięści lub czujemy napięcie w karku. To oznacza, że potrzebujemy odpoczynku, aby ukoić rozregulowany organizm.

Praca nauczycieli wiąże się z ogromnym stresem i przeciążeniem. Umiejętność dbania o własne zasoby, o swój dobrostan coraz mocniej jaki się jako priorytet. Przeciążony pracą i frustracją nauczyciel nie jest w stanie wprowadzać jakości nauczania i relacji z uczniem tak potrzebnych w szkole. Zadbanie o pierwotną relację z samym sobą umożliwia łatwiejsza budowanie relacji z uczniem, jego rodzicami i innymi osobami w szkole.

Treningi mindfulness mogą być wsparciem przy przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu – dzięki nowej relacji do stresu jego skutki się mimalizują i często jest więcej radości z wykonywanej pracy.

Jesteś nauczycielem albo chcesz polecić kursy w szkole swojego dziecka?

Sprawdź najnowszą ofertę Fundacji EduMind Uważność w Edukacji

Oferta

W codziennym pędzie często zapominamy o zatrzymaniu się choć na chwilę i wsłuchaniu w swoje emocje. Nie zawsze umiemy je rozpoznać i sobie z nimi poradzić, dlatego z pomocą przychodzi trening uważności. To bardzo dobre rozwiązanie także dla nauczycieli, którzy każdego dnia mierzą się z szeregiem wyzwań. Pracują z młodymi osobami, często także z dziećmi, co wymaga odpowiedniego zaangażowania. Przyjrzyjmy się temu, czym cechuje się mindfulness dla nauczycieli i dlaczego warto postawić na takie szkolenie! Kurs tego typu może dać wiele korzyści, pod warunkiem, że przystąpimy do niego z pozytywnym nastawieniem i chętnie będziemy chłonąć zdobytą wiedzę. Co warto wiedzieć o treningu uważności dla nauczycieli?

Mindfullness kurs nauczycielski to propozycja doskonała zarówno dla wieloletnich nauczycieli, jak i początkujących osób. Przed wyborem takiego szkolenia trzeba dowiedzieć się, na czym ono polega. Jest to cykl kilku spotkań, trwający zazwyczaj do 10 tygodni. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a pomiędzy nimi mamy za zadanie ćwiczyć z otrzymanymi nagraniami. Dlaczego kurs trwa tyle tygodni? Eksperci wskazują, że jest to wystarczający okres dla mózgu, aby wprowadzić nowe nawyki wspierające. Prawdopodobnie 8 tygodni wystarczy na to, aby dana czynność stała się naszym nawykiem. Osobista motywacja to bardzo ważna kwestia, która z pewnością ułatwia takie procesy. 

Czym cechuje się mindfulness dla nauczycieli? W trakcie takich sesji teoria jest łączona z praktyką. Otrzymujemy podręcznik, w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji, jednakże najważniejsza jest tutaj praktyka. Na sesjach mamy do czynienia z medytacją, nowymi praktykami i rozmowami ze specjalistami. To istotne zwłaszcza na początku swojej przygody z mindfulness, dzięki czemu czujemy wsparcie ze strony ekspertów. Na każdym kroku możemy zadawać pytania, które wskazują na naszą otwartość i ciekawość na nowe doświadczenia życiowe. Jak widzimy, jest to świetna opcja dla każdego nauczyciela, bez względu na staż w tym zawodzie!

Jakie zalety ma mindfulness dla nauczycieli? W efekcie możemy uzyskać więcej świadomości odnośnie własnych wzorców myślowych, przyzwyczajeń i nawyków. Kurs pozwala zauważać to, co się dzieje z naszym ciałem w trakcie odczuwania różnych emocji. Ćwiczenia w tym zakresie bardzo szybko przełożą się zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Dzięki regularnym ćwiczeniom widzimy, że przykładowo po trudnych rozmowach zaciskami pięści lub czujemy napięcie w karku. To oznacza, że potrzebujemy odpoczynku, aby ukoić rozregulowany organizm. Trening uważności dla nauczycieli daje możliwość poznania lepszej wersji siebie i pracy nad tym, aby nie tłumić w sobie emocji, lecz wyrażać je w każdej sytuacji. 

Treningi uważności w dzisiejszych czasach stały się niezwykle popularne na całym świecie. Promują je nie tylko znane osoby, lecz także zwyczajni ludzie, którzy popierają wyrażanie swoich emocji w walce o lepsze ja.