Dlaczego mindfulness jest ważny dla rodziców?
Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań w obszarze uważności dla rodziców jest – po co mi mindfulness? Chcę tych wszystkich korzyści dla dziecka. Jeśli mamy jakiekolwiek wyzwania to właśnie z uwagi na dziecko a nie na mnie.
Moja podróż w kierunku uważności
Uśmiecham się wtedy chyba nie tylko wewnętrznie, ale na pewno życzliwie – skąd jak to znam? Dokładnie z siedmiu lat mojego życia, kiedy właśnie cała moja energia podążała w kierunku pomocy innym, naprawiania, radzenia, szukania rozwiązań, szkoleń i terapii. Bo przecież nasza rodzina będzie świetnie funkcjonowała, jak dzieci będą świetnie funkcjonowały. „Świetnie” definiowałam wtedy trochę bezrefleksyjnie tak jak znałam z otaczającego świata – dzieci zadowolone, w dobrych szkołach, dużo uczące się, uprawiające sporty, mające super ciekawe zainteresowania i grupę naprawdę fajnych przyjaciół.
Zrozumienie siebie jako rodzica
Musiało minąć trochę czasu w podróży do wewnątrz siebie, żebym zauważyła, że to moje projekcje i iluzje (a nawet dziś myślę, że nie do końca moje no ale obecne w mojej głowie), które nie miały nic wspólnego z małym i tętniącym SWOIM życiem człowiekiem przede mną.
Bardzo wtedy zrozumiałam zdanie mojej nauczycielki dr Shefali – zajmij się dzieckiem jakie masz przed sobą, a nie tym, o którym fantazjujesz.
Żeby to zauważyć konieczne jest jednak dbanie o własną świadomość a tego nas nikt nie uczy. Gdyby ktoś mi w szkole powiedział np. tak: Twój umysł produkuje wiele myśli. Ciągle to robi. Taka jest jego natura. Nie musisz w nie wszystkie wierzyć i się w nie angażować! Taka wiedza zaoszczędziłaby mi wiele cierpienia w życiu.
Klucz do świadomego rodzicielstwa
Ważne jest rozpoznanie naszych mentalnych nawyków – większość z nas lubi pić kawę jak wstanie albo ma nawyk sprawdzania telefonu, ale wiesz co robi Twój umysł jak sprawy wymykają się spod kontroli? Czy wiesz jakim głosem do siebie mówisz? Czy umiesz odczytać sygnały jakie wysyła Ci ciało przeżywając np. nieprzyjemne emocje? Czy umiesz odróżnić złość od smutku albo wiesz, gdzie czujesz wstyd? Czy umiesz być obecna/y z dzieckiem czy raczej rozwijasz różne procesy myślowe z swojej głowie będąc już np. kilka lat do przodu?
Trening uważności i samowspółczucia
Tego może wydawać się dużo, ale to wszystko można trenować podczas szkoleń z uważności i samowspółczucia.
I chociaż trening samopoznania (a ja tak widzę trening uważności) nie zawsze jest łatwy i na pewno nie zawsze jest przyjemny to uważam, że jest kluczowy dla zbudowania rodzicielskiej świadomości. Elementy samowspółczucia sprawiają, że uczymy się widzieć tę czasem niełatwą prawdę z jednoczesną nauką akceptacji i życzliwości do siebie. To również nie jest łatwe, ale jeśli podejdziemy do tego jak do treningu nastawienia to zmiana jest możliwa. Widzę to w swoim życiu, ale i po kursach u moich uczestników.
Specjalne programy dla rodziców
Poza ogólnymi treningami mindfulness dla rodziców gorąco polecam programy specjalnie dedykowane rodzicielskim wyzwaniom. Jednym z takich programów jest Rodzicielstwo z Uważnością i Współczuciem (Mindful Compassionate Parenting) i mam wielką przyjemność być w pierwszej grupie certyfikowanych nauczycielek w Polsce.
O programie Rodzicielstwo z Uważnością i Współczuciem
To kurs o tym jak rozwijać wewnętrzną siłę i spokój w obliczu codziennych wyzwań. To mądry program dla rodziców zawierający ćwiczenia uważności i współczucia dla siebie w codziennym życiu rodzinnym. Pomaga rozpoznać, zrozumieć i zmienić własne nieświadome wzorce reagowania i reakcje na stres. Uważne rodzicielstwo zwiększa spokój i wnosi więcej pewności siebie do rodzicielskiego serca a troska i współczucie dla siebie będą wspierać w codziennych wyzwaniach Ciebie i Twoją rodzinę.
Kultywowanie pozytywnego nastawienia wzmacnia więź z dziećmi.
To wyjątkowy kurs łączący elementy z różnych podejść i ścieżek kontemplacyjnych – 10 tygodniowy program dla rodziców zawierający ćwiczenia uważności i współczucia dla siebie w codziennym życiu rodzinnym.
Program ten został opracowany przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę Jörga Mangolda – swoją wiedzę zawodową i wieloletnie doświadczenie zintegrował z podejściem praktyki uważności a 2019 roku program kursu został certyfikowany jako kurs zapobiegania stresowi w Niemczech i może być dofinansowany przez kasę chorych w Niemczech.
Ten wyjątkowy program ma podstawy naukowe w zakresie uważności (zgodnie z podejściem MBSR Jona Kabata-Zinna), uważnego samowspółczucia (podejście Chrisa Germera i Kristin Neff), pozytywnej neuroplastyczności (Rick Hanson) oraz biologicznych systemów regulacji motywacji i emocji (za Paulem Gilbertem).
Tematy poszczególnych modułów
- Tydzień 1: Odkrywanie uważności i reaktywności na stres
- Tydzień 2: Uważność, stres, ewolucja
- Tydzień 3: Stres i rodzicielskie pułapki optymalizacji
- Tydzień 4: Jak rozwijać wewnętrzną siłę? Współczucie dla siebie
- Tydzień 5: Współczucie jako motywacja dla siebie w roli rodzica
- Tydzień 6: Cztery postawy wspierające równowagę rodzicielską
- Tydzień 7: Rozwijanie pozytywnej perspektywy
- Tydzień 8: Życie rodzinne i konflikty
- Tydzień 9: Rodzicielskie granice i ograniczenia
- Tydzień 10: Życie w pełni
Efekty kursu
Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem rodzicielstwo pomaga:
- zwiększyć uważność w relacji rodzic-dziecko
- być bardziej wyrozumiałym dla swoich dzieci i partnera
- doświadczać siebie i dzieci z większą akceptacją i współczuciem
- rozwinąć silniejszą więź z dziećmi
- ufać własnemu sercu
- lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych, a tym samym zmniejszyć ogólny stres
- zmniejszyć problemy pomiędzy rodzicami a dziećmi na poziomie zachowań i emocji
- kultywować szczęście i być w kontakcie ze swoim sercem
- budować wewnętrzne zasoby z pozytywnych doświadczeń
Więcej informacji o kursie:
Napisz do mnie, jeśli chcesz porozmawiać czy ten program może Cię wesprzeć i opowiem CI o najbliższej edycji. Zapraszam!