Stres rodzicielski

Stres rodzicielski

Stres rodzicielski – Jak się z nim uporać?

Współczesny świat nieustannie serwuje nam wyzwania. Rodzice nieustannie balansują między pragnieniem zapewnienia dzieciom najlepszego startu w życie a dbaniem o swój dobrostan. Jesteś rodzicem? Z pewnością doskonale wiesz, co to znaczy. Ale czy wiesz, jak skutecznie radzić sobie ze stresem rodzicielskim?

Stres, ten niechciany towarzysz życia codziennego, dotyka każdego z nas. Nieuchronność stresu w naszym życiu jest jak deszcz w pochmurną jesień – nieunikniona. W odpowiedzi na te stresujące sytuacje, nasz organizm reaguje wydzielaniem adrenaliny, prowadząc do różnorodnych objawów fizycznych i psychicznych. Wśród nich przyspieszone bicie serca, drżenie mięśni czy negatywne myślenie.

Dlaczego rodzice są tak zestresowani?

Z jednej strony, bycie rodzicem to błogosławieństwo. Z drugiej – odpowiedzialność za wychowanie i edukację dziecka to zadanie wymagające, porównywalne do maratonu. Obecne trendy wychowawcze często narzucają model rodzica idealnego, który musi spełnić wszystkie oczekiwania, często kosztem własnego zdrowia i czasu wolnego. Niemal każdy dzień przynosi konieczność podejmowania trudnych decyzji i wyborów.

Nasze życie, pełne zawirowań i wyzwań, jest jeszcze bardziej skomplikowane, kiedy stajemy się rodzicami. Mówią, że małe dzieci to małe problemy, ale często okazuje się, że stres rodzicielski może być ogromny. Początki rodzicielstwa przyniosą wiele pytań i wątpliwości, od kwestii wychowania, po codzienne wyzwania związane z opieką nad dzieckiem.

Jak radzić sobie ze stresem rodzicielskim?

Stres rodzicielski to nieuniknione zjawisko i nie wierzę w metody obiecujące jego wyeliminowanie z życia ale… wiem, że można zmienić do niego nastawienie, nauczyć się inaczej reagować i wtedy tak – może być poczucie, że tego stresu jest mniej.

Jeśli masz poczucie, że tego stresu jest w Twoim życiu dużo to koniecznie poświęć temu chwilę. Skutki długotrwałego stresu mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ciała jak i dla ducha. Długotrwały stres może prowadzić do wypalenia rodzicielskiego – więcej na ten temat:
Wypalenie rodzicielskie

Jedną z metod o wysokiej skuteczności są kursy oparte o mindfulness. Okazuje się, że nauka uważnego bycia pozwala nam wyłapać te obszary, które najczęściej uruchamiają w nas reakcje stresowe – sprawdzić jakie mamy nawyki, zobaczyć czy czasem sami sobie nie dokładamy kolejnych warstw stresu i uczyć się wprowadzać nowe reakcje – te bardziej wspierające.

W tym zgiełku obowiązków i odpowiedzialności, kluczem do zdrowia psychicznego jest też umiejętność regeneracji. Odpoczynek nie jest fanaberią, ale naszą podstawową potrzebą. Trening uważności pozwala zobaczyć i uznać, ile nas kosztuje tzw. niewidzialna praca w domu a my – mamy – jesteśmy mistrzyniami niezauważania tego (ogarnięty dom, zaplanowane posiłki, umówione wizyty lekarskie i zażegnane konflikty między rodzeństwem – taka praca emocjonalna to też praca!). Odpoczywanie wydaje się to proste, ale nie jest łatwo dać sobie do tego prawo i znaleźć czas.

Być może najważniejszą radą dla młodych rodziców: proś i pomoc i korzystaj z pomocy jak często się da.
Otaczanie się wsparciem rodziny i przyjaciół może pomóc w przezwyciężeniu stresu rodzicielskiego.

Proś o pomoc i dbaj o siebie

Pamiętaj, że bycie rodzicem to wyzwanie, ale także ogromna radość i satysfakcja. Na kursach uważności uczymy się też jak zatrzymywać te dobre chwile, żeby budować swój kapitał radości. One nam często umykają. Dbając o siebie, dbasz równocześnie o dobro swojego dziecka.