3

Rozmowa w Polskim Radio z Weroniką Chmielewską o Świadomym Rodzicielstwie.

Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji.

W świadomym rodzicielstwie kluczem jest słuchanie drugiego człowieka, szacunek do niego i nietraktowanie dziecka jako kogoś będącego niżej w hierarchii. Widząc pewne zachowania dziecka, nie oceniamy z góry i nie krytykujemy, swoje emocje odkładamy na bok i na zasadzie uważności i współczucia patrzymy, co kryje się za danym zachowaniem. Być może jest to niezaspokojona potrzeba, której młody człowiek nie potrafi inaczej wyartykułować. – Dorosły, który jest uwikłany w siebie, w to, co się dzieje, nie zobaczy tego – wyjaśniła Weronika Chmielewska.

Nika Chmielewska - certyfikowana przez Mindfulness Association nauczycielka Kursu Życia Opartego na Uważności

Mindfulness to sztuka.

Rozmowa w Radio Kraków m.in. z Weroniką Chmielewską o uważności w szkołach.
2

Mindfulness w szkole.

Po co w szkole mindfulness? Czym jest, a czym nie jest, uważność? Czym skutkują deficyty uważności we współczesnej szkole, co tracimy nie potrafiąc być tu i teraz?