DSC08625_pp

Polskie Radio Dzieciom - rozmowa z Weroniką Chmielewską o Świadomym Rodzicielstwie

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji.

W świadomym rodzicielstwie kluczem jest słuchanie drugiego człowieka, szacunek do niego i nietraktowanie dziecka jako kogoś będącego niżej w hierarchii. Widząc pewne zachowania dziecka, nie oceniamy z góry i nie krytykujemy, swoje emocje odkładamy na bok i na zasadzie uważności i współczucia patrzymy, co kryje się za danym zachowaniem. Być może jest to niezaspokojona potrzeba, której młody człowiek nie potrafi inaczej wyartykułować. – Dorosły, który jest uwikłany w siebie, w to, co się dzieje, nie zobaczy tego – wyjaśniła Weronika Chmielewska.

 

Ścieżka świadomego rodzicielstwa zaprasza do zatrzymania się i sprawdzenia w sobie. – Im bardziej będziemy świadomi swoich potrzeb jako dorośli, tego, jak chcemy żyć i świadomi wartości, jakie nam przyświecają i jakie chcemy wprowadzać w naszej rodzinie, tym bardziej może się okazać, że nie wszystko jest dla każdego – dodała prezes Fundacji Edumind. Odpowiedzi na wiele pytań mamy w sobie, jednak pochłonięci codziennością nie zawsze jesteśmy w stanie do nich dotrzeć.

Świadome rodzicielstwo to nie tylko dziecko, ale przede wszystkim rodzic. Jeśli zajrzymy w głąb siebie i cofniemy się do czasów, kiedy sami byliśmy dzieckiem, łatwiej nam będzie podejmować odpowiednie decyzje względem naszych dzieci.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Weronika Chmielewska – prezes Fundacji Edumind

 

 

 

girls

Rodzicielstwo z uważnością i współczuciem (Mindful Compassionate Parenting)

Nowy kurs dla rodziców w Fundacji EduMind Uważność w Edukacji
educator's retreat

Educator's Retreat

We invite you to a unique event – a retreat for teachers led by international experts and at the same time practitioners, teachers who know the everyday life of a school teacher perfectly.
trening dla nauczycieli i rodzicow

Trening uważności dla nauczycieli i rodziców Życie w oparciu o Uważność

Zapraszamy na 8-tygodniowy trening uważności dla nauczycieli, rodziców oraz osób pracujących z dziećmi- kurs życia opartego na uważności – MBLC (Mindfulness Based Living Course) – bez wychodzenia z domu.