Coraz większa popularność uważności i jej zastosowanie w nowych obszarach sprawia, że pojawiają się nowe badania odnośnie skutków regularnej praktyki.
Jest dostępnych wiele źródeł, które donoszą o dobroczynnych skutkach praktyki. W ostatnio przetłumaczonej na język polski książce Christophera Willarda, (którą gorąco polecam https://cojanato.pl/produkt/rosne-z-uwaznoscia/) autor wyodrębnia poniższe obszary, gdzie badania wykazują różnorodne pozytywne skutki uważności.
Neurologiczne skutki praktyki uważności
Mniejsza aktywność ciała migdałowatego
Ciało migdałowate jest częścią naszego mózgu o kształcie migdała, które odgrywa kluczową rolę w zachowaniach. Jest odpowiedzialne głównie za budowanie pamięci opartej na skojarzeniach emocjonalnych. Im większa reaktywność tej części mózgu tym przysłowiowy „krótszy lont”. Łatwiej nas wyprowadzić z równowagi. Zgodnie z pracami D. Golemana oraz R. Davidsona ciało migdałowate wykazuje obniżoną aktywność już po mniej więcej 30 godzinach praktyki uważności. Badania sugerują też, że te zmiany mogą być trwałe. Obniżenie aktywacji ciała migdałowatego może sięgać aż 50%. Trzymiesięczny okres intensywnej medytacji zaowocował wskaźnikami świadczącymi o lepszej regulacji emocjonalnej. Szybkość z jaką osoby z długotrwałą praktyka medytacyjną wracają do równowagi po stresie, wskazuje, że praktyka owocuje trwałą zmianą cech charakteru. To w praktyce oznacza, że trudniej nas wyprowadzić z równowagi, a jak to już się stanie to łatwiej i szybciej wracamy do centrum ☺
Skutki psychologiczne
Poprawa nastroju i samooceny
Dzięki treningom uważności możemy łatwiej rozszerzać perspektywę nawet podczas codziennych wyzwań czy trudności. Możemy szybciej się zorientować, że porywa nas pętla myśli i zamartwiamy się czymś nie widząc szerszej perspektywy. Dzięki praktykowaniu uważności możemy objąć akceptacją trudne wydarzenia w naszym życiu, ale mamy też świadomość, że pewne sytuacje miną i nie są trwałe albo, że nie są to jedyne wydarzenia w naszym życiu. Ma to szczególne znaczenie dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami, kiedy czasem łatwo jest widzieć tylko tunelową perspektywę i same trudne doświadczenia. Więcej w tym temacie możesz przeczytać tu:
https://mymindfulway.pl/wsparcie-dla-rodzicow-dzieci-z-niepelnosprawnoscia/
Podczas praktyki uważności i samowspółczucia uczymy się też zauważania jakim tonem zwracamy się do siebie – jak jesteśmy często krytyczni wobec siebie i trudno nam o życzliwość. Uczymy się jak łagodzić ten wewnętrzny głos i zwracać się do siebie bardziej przyjaźnie. Prowadzi to do tego, że zaczynamy myśleć o siebie lepiej i wzmacniamy w zdrowy sposób swoje poczucie wartości – nie egocentrycznie czy egoistycznie ale realnie obejmując całość naszego doświadczenia.
Fizyczne skutki mindfulness
Redukcja stresu mierzona poziomem hormonów
Dla wielu osób jest zaskoczeniem, że praktyka uważności, czyli trening samopoznania przekłada się na zmniejszenie dolegliwości fizycznych. Nawet jeśli trudno nam w to uwierzyć to jesteśmy systemem naczyń połączonych to dziś już wiemy, że to co myślimy może wpłynąć na to co czujemy i jak się zachowujemy. Tam, gdzie u podstaw chorób leżą skutki przewlekłego stresu możemy liczyć się z poprawą samopoczucia fizycznego, jeśli zaczniemy wypracowywać inną reakcję na stres dzięki praktyce uważności. Wiemy, że pozytywne skutki widzimy w zakresie wzmocnienia odporności, problemów z ciśnieniem, tarczycą czy napięciami w ciele np. w kręgosłupie. Więcej o radzeniu sobie ze stresem:
https://mymindfulway.pl/radzenie-sobie-ze-stresem/
Skutki Intelektualne
Lepsza zdolność koncentracji, pamięć, kreatywność.
Dzięki temu, że poznajemy swoje rozproszenia i nawyki możemy łatwiej wracać i koncentrować się na tym co mamy wykonywać. I chociaż wzmocnienie koncentracji czy wzrost produktywności nie jest calem samym w sobie treningu uważności to jest swego rodzaju „skutkiem ubocznym”, z którego chętnie korzystamy. Dużo osób też wie, że aby mieć dostęp do swoich pokładów kreatywności musi zwolnić, zatrzymać się i sprawić, że opadł w umyśle kurz codzienności gdzie pojawia się nowa jakoś za zasłoną myślenia.
Behawioralne skutki praktyki mindfulness
Mniejsza skłonność do objadania się, samookaleczeń.
Zyskując większą samoświadomość możemy podejmować lepsze decyzje w zakresie naszych zachowań – zmniejszamy więc ilość czynności jakie robimy automatycznie czy mechanicznie. Uczymy się rozróżniać rzeczy jakie chcemy od takich jakie naprawdę potrzebujemy. To może zaowocować prawdziwie transformująca zmianę.
Zapraszam do rozmowy o tym, w jakim obszarze Ty potrzebujesz wzmocnienia i sprawdzimy co możemy razem zrobić.